14-36 Kermit Company's master budget calls for production and sales of 12,000 units for $48,000; variable costs of $18,000; and fixed costs of $16,000. The company incurred $24,000 of variable costs to produce and sell 15,000 units for $64,000, and earned $25,000 operating income. Master budget sales volume (units) Budgeted total sales revenue Budgeted total variable costs Budgeted fixed costs Actual variable costs incurred Actual production/sales volume (units) Actual total sales revenue Actual operating income 12,000 $48,000 $18,000 $16,000 $24,000 15,000 $64,000 $25,000 1. Determine Kermit Company’s a. Flexible budget operating income. b. Contribution margin flexible-budget variance. c. Operating income flexible-budget variance. d. Sales volume variance, in terms of contribution margin. e. Sales volume variance, in terms of operating income. 2. Explain why the contribution margin sales volume variance and the operating income sales volume variance for the same period are likely to be identical. 3. Explain why the contribution margin flexible-budget variance is likely to differ from the operating income flexible-budget variance for the same period. 1. Budget data: Selling price Variable cost $48,000/12,000 units = $4.00 per unit $18,000/12,000 units = $1.50 per unit a. Flexible budget for 15,000 units Sales 15,000 x $4.00 = Variable costs 15,000 x $1.50 = Contribution margin Fixed costs Operating income $60,000 22,500 $37,500 16,000 $21,500 b. Contribution margin earned for the period: $64,000 − $24,000 = Flexible-budget contribution margin (see above) = Contribution margin flexible-budget variance $40,000 37,500 $ 2,500F c. Operating income flexible-budget variance: $25,000 − $21,500 = $3,500F d. Sales volume variance, in terms of contribution margin: $37,500 − ($48,000 − $18,000) = $7,500F e. Sales volume variance, in terms of operating income: $21,500 − ($48,000 − $18,000 − $16,000) = $7,500F 14-44 Rusty Industries manufactures a sugar substitute, SS-2, from a natural ingredient, natura. Each 10-pound package of SS-2 is manufactured using 12 pounds of natura. The company has determined the purchase price per pound of natura to be $5.00, with a perchase term of 3/15, n/45 and FOB destination. The company has a policy of taking all discounts offered. Direct materials required per package (pounds) Purchase price per pound Purchase discount Requirement Determine the standard direct materials cost for one package of SS-2. 12 $5.00 3% Total lbs. of Natura per package of SS-2 Standard purchase price per pound of Natura 12 lbs. x $5.00 Total purchase price before purchase discount Purchase discount (3% x $60.00) Standard direct material cost per package of SS-2 $60.00 1.80 $58.20 14-48 Elof's direct labor costs for the month of January follow: Direct labor hourly rate paid Total standard direct labor hours for production Direct labor hours worked Direct labor rate variance - favorable Compute: 1. Standard direct labor wage rate per hour in January. 2. Direct labor efficiency variance. $30.00 12,000 11,000 $33,000 Actual Inputs at Actual Cost (AQ) x (AP) Actual Inputs at Standard Cost (AQ) x (SP) 11,000 hrs. x $30.00/hr. = $330,000 11,000 hrs. x (SP) = ? $33,000F Labor Rate Variance 1. Flexible-Budget Amount (SQ) x (SP) 12,000 hrs. x (SP) = ? ? Labor Efficiency Variance Total actual direct labor hours worked 11,000 Actual hourly rate x Total actual total direct labor cost $330,000 Plus: Favorable direct labor rate variance + 33,000 Total actual direct labor hours at standard hourly rate Total actual direct labor hours worked $30.00 $363,000 ÷ 11,000 Standard direct labor rate per hour $33.00 2. Direct labor efficiency variance = actual hours at standard cost − standard labor cost for units produced = [(AQ) x (SP)] − [(SQ) x (SP)] = [11,000 hrs. x $33/hour] − [12,000 hrs. x $33/hr.] = $33,000F or, = (AQ − SQ) x SP = (11,000 − 12,000) hrs. x $33.00/hr. = $33,000F 14-65 The Ono Tuna Company uses flexible budgets at the end of each period to evaluate the financial performance of each operating unit. As the accountant in charge, you have been asked to explain to management why actual results during the past year differed from the results contained in the master budget that was prepared before the start of the year. Units Sales revenues Variable costs Fixed costs Operating income Actual Results 205,000 $2,255,000 J? $170,000 O? A? C? F? $6,000U L? P? Flexible Budget D? $2,203,750 I? $180,000 Q? B? E? G? K? M? R? Mas Bud 200, H $660 N S 1. FlexibleActual Budget Sales Flexible Master Volume (Static) Results Variance Budget Unit sales Sales $2,150,000 Variable costs Fixed costs Operating income Variance Budget 205,000 $2,255,000 0 $51,250F 205,000 $2,203,750 5,000F $53,750F 200,000 682,500 170,000 $1,402,500 6,000U 10,000F $55,250F 676,500 180,000 $1,347,250 16,500U -0$37,250F 660,000 $180,000 $1,310,000 Notes: (A) Title (“Flexible-Budget Variance”) (B) Title (“Sales Volume Variance”) (C) 0, by definition (D) Actual units sold (205,000) (E) 5,000F (205,000 − 200,000) (F) $2,255,000 − $2,203,750 = $51,250F (G) Budgeted selling price/unit = $2,203,750/205,000units = $10.75; $10.75/unit x 5,000 units = $53,750 (H) $2,203,750 − $53,750 = $2,150,000 (I) 205,000 units x ($660,000/200,000 units) = 205,000 x $3.30/unit = $676,500 (J) $676,500 + $6,000 = $682,500 (K) $676,500 − $660,000 = $16,500U (L) $170,000 − $180,000 = $10,000F (M) $0 (by definition, as long as both actual sales volume and master budget sales volume are in the relevant range) (N) $180,000 (same as flexible-budget amount) (O) $2,255,000 − ($682,500 + $170,000) = $1,402,500 (P) $51,250F + $6,000U + $10,000F = $55,250F (Q) $1,402,500 − $55,250 = $1,347,250, or, $2,203,750 − ($676,500 + $180,000) = $1,347,250 (R) $53,750F + $16,500U = $37,250F, or, 5,000 units x budgeted cm/unit = 5,000 units x ($10.75 − $3.30)/unit = $37,250F (S) $1,347,250 − $37,250 = $1,310,000, or, $2,150,000 − ($660,000 + $180,000) = $1,310,000