Designing a Learning Experience The Blueprint Names: Jennifer Marion & Frances Takemoto Project Title: My Restaurant Project Essential Question: How can we portray a specific Latino/Latina through or in a restaurant setting? Lesson Title: Recipe Money Managing Grade: 4th Subjects: Math, Language Arts Duration: Day 1 – 55 minutes; Day 2 – 55 minutes Purpose of the Lesson Connection to Global Mini Project The order of our Global Mini Project is as follows: 1. 2. 3. 4. Entry Event Demographics of Maryland - Latino/a Country Research Restaurant Making Process a. Name of Restaurant b. Description of Restaurant c. 10 Recipes d. Description of Dish e. Menu 5. Feel of the Restaurant a. Outfits b. Music c. Layout d. Recipe Money Managing 6. Exit Event This lesson experience falls under the “Feel of the Restaurant.” In the outline of our project, this lesson plan is “Budget for Dish.” This lesson is based off one of the ten recipes the students researched about their Latino/Latina country. Curriculum Alignment – Standards English Language Arts Standards Alignment Cluster: Range of Writing W10 CCR Anchor Standard W10 – Write routinely over extended time frames (time for research, reflection, and revision) and shorter time frames (a single sitting or a day or two) for a range of discipline-specific tasks, purposes, and audiences. Mathematics Standards Alignment Number and Operations in Base Ten Cluster: Generalize Place Value Understanding for Multi-Digit Whole Numbers 4.NBT.2 – Read and write multi-digit whole numbers using base-ten numeral, number names, and expanded form. Compare two multi-digit numbers based on meanings of the digits in each place using >, =, < symbols to record the results of comparisons. Objectives 1. By researching prices of ingredients from different stores, the learners will fill out a spreadsheet to compare two multi-digit numbers. 2. By reflecting on this lesson, the learners will describe their feelings about the lessons connection to real life to write for shorter time frames for a specific purpose. Knowledge Multiplication, Addition, and Subtraction Number Lines Research Skills/Process Research Prices Utilize Greater Than, Less Than, or Equal To Symbols Placing Numbers on Number Line Compare Prices Find Discount Price from Coupons Reflect on Experience Communicate Opinions Collaborate Understanding (Big Ideas) Calculating Discounts Comparing prices Dispositions/Habits of Mind Questioning and Problem Posing Thinking and Communicating with Clarity and Precision Thinking Interdependently Remaining Open to Continuous Learning Assessment: Students will use individual white boards to show their steps in calculating the discounted price from using the coupons. The students will show all addition, multiplication, and subtraction steps. This will be a formative assessment. The students will complete the Recipe Spreadsheet handout. The whole sheet needs to be filled out with all the items the students would need for their recipes listed and the prices from each store included. The Compare the Prices worksheet will be completed after Recipe Spreadsheet handout and the students will use correct symbols to compare the prices from the different stores. At the end of day two, the students will complete the journal entry as a closure. Product/Records to be Assessed Compare the Prices Worksheet Journal Entry Evaluation Criteria Use correct symbols – greater than, less than, or equal to – to compare the prices from the different stores. By reflecting on this lesson, the learners will describe their feelings about the lessons connection to real life to write for shorter time frames for a specific purpose. Learning Experience Vocabulary 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Calculate: Find the amount using math skills. Multiply: Increase a number a certain amount of times. Add: Total of combing two number. Subtract: Take one number away from another. Compare: Note the sameness or difference. More Than: Bigger Less Than: Smaller Instructional Material and Supplies Chalkboard/Chalk – main board in room and at least 5 pieces of chalk Store Logo Print Outs – 8 ½ x 11, one copy of each logo Recipe Spreadsheet Handout – one per student *(attached at end) Compare the Prices Handout – one per student *(attached at end) Individual White Boards – one per student Dry Erase Markers – one per student Student Journal – each student should have their own Writing Instrument – each student should have their own Local Newspapers (Find newspapers that have prices of ingredients from local stores) – one per student 10. Coupons – three per group 11. Grocery Bag – one to hold the ingredients for launch 12. White Rice 13. Black Beans 14. Eggs 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Technology 1. Computer – one per pair 2. Internet Resources 1. Walmart Logo: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/76/New_Walmart_Log o.svg/2000px-New_Walmart_Logo.svg.png 2. Safeway Logo: http://supermarketnews.com/sitefiles/supermarketnews.com/files/uploads/2011/11/safeway_logo.jpg 3. Wegman Logo: http://therochesterian.com/wpcontent/uploads/2011/12/wegmansbrownlogonew20brown2008.jpg 4. Giant Logo: https://www.ezpassmd.com/en/images/logo_giant2.jpg 5. Costco Logo: http://www.raceforasoldier.org/sites/default/files/Costco%20large_0.png Day 1 55 minutes Event Procedure/Activity; Questioning Strategies; & Management Considerations Launch (5 Minutes) The teacher will have logos for Walmart, Safeway, Giant, Costco, and Wegmans printed out and hanging on the front board. The teacher will place white rice, black beans, and eggs in a grocery bag. Once the students are settled at their seats, the teacher will say “I need someone to help me unload my grocery bag. Who wants to take out an item?” The teacher will go to a student and have the student pick one item out of the bag. “Please tell the class what item you have.” The student will then say the item they pulled out. “Talk to your shoulder partner and think about how much (say the item the student pulled out) would cost at each of these stores on the board. We’ll share our ideas in 1 minute.” After a minute, the teacher will call on students and ask for what they thought the price would be at one of the stores listed. “Who wants to pull out the next grocery?” This process will be repeated with the remaining two items in the bag. The teacher will ask the students “Do you notice any patterns?” After, the teacher will point out any other patterns he/she notices. For example, all the students thought Safeway would cost the most for all three ingredients. The teacher will question the students about the pattern by asking, “Why do you think this pattern (the teacher can say the specific pattern or say pattern in general) occurred?” The teacher will call on students to discuss this answer. “So it looks like each store may give us a different price for the same item. Can anyone think of any local stores that you and your family shop at that we could add to the list of stores? Do you think these items will be cheaper at the local stores Why do you think this is the case? Do you think they are more authentic and taste better? Why do you think that?” The teacher will call on students and list their suggests they have. Explore (30 Minutes) The teacher will hold up the Recipe Spreadsheet. The teacher will say, “Work with you partner to fill out this spreadsheet. You will list the ingredients you need to look up in the column titled ‘Ingredients.’ The teacher will point to the column. As you find prices for the ingredients, you will write what the price is under that stores column. For example, I found that bananas at Walmart were $3.75, so under Walmart and at bananas I would write $3.75. The teacher would point to the sheet as he/she explains. “At the end total all the prices in that column.” The teacher will hold up the Compare the Prices worksheet and say, “Under each store write the total price you calculated from the Recipe Spreadsheet. Decide whether the price is more than or less than the other. For example, Walmart’s total price was $31.78 and Safeway’s total price was $52.31. I would write $31.78 under Walmart and #52.31 under Safeway. I would say to myself $31 is less than $52, so I would put the less than symbol where it says Symbol.” The teacher would point to the worksheet as he/she says this. “The Recipe Spreadsheet will be here and the Compare the Prices worksheet will be here.” The teacher will hold each worksheet up as she/he says that so the student’s know where to get the worksheets. The ingredients list was prepared in a previous class and has the quantities of each ingredient that would be needed to prepare the dish for the whole class. “Sit with your partner and take out your ingredient list for the one recipe you chose, so you can find the costs of each ingredient. Have one partner come and get these two worksheets ‘Recipe Spreadsheet’ and ‘Compare the Prices’. Make sure he or she grabs one for each of you.” Students will use the internet to explore and compare prices for the ingredients needed for their recipe. This skill to look up store prices will be demonstrated in a previous class. “With your partner, use the internet or local newspapers to find the prices of the ingredients you need and record your findings in the chart on the ‘Recipe Spreadsheet’ worksheet. Once you’re done fill out the ‘Compare the Prices’ worksheet. Go ahead to your assigned computers. You will have 25 minutes.” The teacher will walk around while the students are working to see if they need any additional help. In addition, the teacher will ask partners questions to get them thinking. Some questions will be the following: Which websites have been useful for you and why? Are the prices hard to find on the website? Why? Present (15 Minutes) “Let’s have about 5-6 pairs of partners share out their findings with the class. Here are some questions to consider (Teacher will write them on the board)“What stores did you find good deals at? Were you able to easily find the ingredients that you needed at most of the stores? WHY did we look up the various prices of ingredients? How does this apply to real-life situations?” The teacher will say the questions as he/she writes them on the board. The teacher will call on 5 partner volunteers and have them share their findings/experience. Closure (5 minutes) The teacher will facilitate a discussion. “After you have completed your Recipe Spreadsheet and Compare the Prices worksheet, what types of professions would require you to be proficient in comparing and researching food prices in large bulks?” The teacher will call on students. The teacher will come up with new questions based on what the students are saying. “Turn to a partner and discuss a list of professions or events tat would require you to apply the skills you learned today. Do you think you will ever use these skills in the future?” “Let’s have some people share what they discussed.” After 3 minutes, the teacher will call on students to share their thoughts. Day 2 55 minutes Launch (5 minutes) “Raise your hand if you have ever seen someone used a coupon. A lot of you have seen a coupon used. Let’s have our class divide into 4 or 5 students per group. Once you are in your groups, I will be handing out each group different coupons I found from various sources. I will also be handing out post it notes. As a group, record the information provided on the coupon and discuss what is similar and different about each coupon.” The students will arrange in their groups of 4 or 5 and record their post it notes all of the provided on coupons provided, including percent off, dollar amount off, expiration date, special exceptions, etc. Once students are done writing, they will come up to the board and post their notes. Present (10 minutes) “You all noticed some important components in the coupons. Now let’s take a look at how we would use the coupons to see how much we would save.” The teacher will do the following example on the board. “Let’s use this coupons for black beans. It says 20% off your purchase of any bag of black beans. We need to know the original price of the black beans, which was $3.45. Next, we need to figure out what 20% of the original price is. Let’s look at why we do this next. 20% is the discount price. When we have 20% of a number it means multiplication, but we can’t just multiply $3.75 by 20% because it’s still in a percent. Who members from a couple of classes ago how we fix this problem?” The teacher will call on students. The teacher will ask questions if the students do not remember how. Questions would include: What do we want to change the percent into? A fraction? (no) A mixed number? (no) A decimal? (yes) How do we change a percent to a decimal? “20% in decimal form is 0.20, Now we can multiple 3.75 by 0.20.” The teacher would show ALL the multiplication steps on the board. “We got $0.75. Can anyone share with the class what this means?” The teacher would call on the students to get their ideas. “You all are on the right track. It means you would get $0.75 off of the original price, which means subtraction is next. Let’s take $3.75 and subtract $0.75 from it.” The teacher will show ALL the subtraction steps on the board. “The last thing is to add the prices up again to see the new total using the discounted black beans.” The teacher would show the addition steps. “Time for you to find the discounts on your own!” Apply (25 Minutes) The teacher will have the students give a list of ingredients prior to class. The teacher will find coupons for the items on the list. The store will not matter because the students can just pretend it is for the store they decide. “I will be handing out real coupons (3 coupons per group) that I found from magazines/newspapers/online for the ingredients you need for your recipe. I will also be handing out whiteboards and dry erase markers to show your work step by step. You and your partner will calculate the new price of your purchases at the particular store and ingredient your coupon applies to.” The students will now practice multiplication, subtraction and addition skills when calculating their new discounted price after using the coupon. The teacher will walk around the classroom making sure students are on task and offer support as needed. The teacher will also be assessing the students white board and making sure the multiplication, subtraction, and addition steps are present. The teacher will draw a number line on the board starting at $0 and ending at $15. “Let’s see how much we all saved by marking each partners saving on this number line on the board. One person from each partner come up and mark it on the board by writing the amount you saved at the correct location on the number line.” Closure (10 Minutes) “In your journal, reflect on this experience. Think about these four questions. Were you surprised by how much you were able to save? Is the time you took to figure out how much you could save worth the money you saved? What items would you use this process for? If you owned a restaurant, why would you or why wouldn’t take the time to get the cheaper price on your grocery items?” The teacher will collect the students worksheets completed in class and check in his or her grade book that they completed it and mark any problems on the compare the price worksheet that the students need to go back and fix. *Additional Resources: Name: __________________ Date: __________________ Recipe Spreadsheet Directions: List your ingredients for your recipe under the “Ingredients” column. Research the price of each ingredient from the different stores and write the price in that corresponding column. Don’t forget your dollar ($) sign! Total each column at the end. Ingredients TOTAL Walmart - Safeway - Giant - Costco - Wegmans Local Store - Name: __________________ Date: __________________ Compare the Prices Directions: Copy from the spreadsheet the totals from each store. Write the total under the store name in the box under its name. Then, compare the prices by writing <, >, or = in the column labeled “Symbol.” Walmart Symbol Safeway Walmart Symbol Giant Walmart Symbol Costco Walmart Symbol Wegmans Walmart Symbol Local Store Safeway Symbol Giant Safeway Symbol Costco Safeway Symbol Wegmans Safeway Symbol Local Store Giant Symbol Costco Giant Symbol Wegmans Giant Symbol Local Store Costco Symbol Wegmans Costco Symbol Local Store Wegmans Symbol Local Store