Uploaded by Ma'muraxon Tuxtasinova

7-sinf-algebra-4-d187d0bed180d0b0d0ba

advertisement
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: МУСТАКИЛ ИШ
Dars soati:
__ soat (___ minut).
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: ALGEBRAIK KASRLARNI QO’SHISH VA AYIRISH
Dars soati:
__ soat (___ minut).
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
ALGEBRAIK KASRLARNI QO’SHISH VA AYIRISH
5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish
va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan
birgalikda aniqlash.
O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming
o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish.
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;
6. Uyga vazifa ________________________
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: МИСОЛЛАР ЕЧИШ
Dars soati:
__ soat (___ minut).
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
МИСОЛЛАР ЕЧИШ
5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish
va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan
birgalikda aniqlash.
O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming
o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish.
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;
6. Uyga vazifa ________________________
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: МИСОЛЛАР ЕЧИШ
Dars soati:
__ soat (___ minut).
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish
va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan
birgalikda aniqlash.
O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming
o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish.
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;
6. Uyga vazifa ________________________
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: ALGEBRAIK KASRLARNI KO’PAYTIRISH VA
BO’LISH
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
Darsning borishi:
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
ALGEBRAIK KASRLARNI KO’PAYTIRISH VA BO’LISH
Algebraik kasrlarni ko’paytirish va bo’lish ham oddiy kasrlarni ko’paytirish va
bo’lish qoidalari bo’yicha bajariladi:
a c ac
  ;
b d bd
a c ad
: 
.
b d bc
1-masala. Kasrlarni ko’paytiring:
1 4 x2 y3
10 z 2
,
va
.
2 xy 5 z
3x3
1 4 x 2 y 3 10 z 2 1  4 x 2 y 3  10 z 2 4 y 2 z

 3 

.
2 xy 5 z
3x
2 xy  5 z  3x 2
3x 2
2-masala.
mn
m2  n 2
va
kasrlarni bo’ling.
9m 2 n3
27mn2
m  n3
m  n m2  n2 m  n   27 mn2
3
:



.
2 3
2
2 3
2
2
mnm  n m  n  mnm  n 
9m n 27 mn
9m n m  n


Algebraik kasrni darajaga ko’tarishda ushbu formuladan foydalaniladi.
n
an
a
   n.
b
b
Kasrlarni ko’paytiring (505-506):
85 72
 ;
24 17
2)
256 13
 ;
169 64
a3b c 2
506. 1)
 ;
c a4
3)
6a 15c
;

5b 2d
505. 1)
m2 n 2 k 3
2)
 3 3;
k
mn
4m 27 k
4)
;

9n 16d
3) 50 
7
;
625
5)
4)
2a
 3c ;
3b
b2
6) 14a  3 .
7c
2
5
 39 .
26
507. Kasrlarni bo’ling:
1)
3 3
: ;
5 7
3)
a 1
: ;
8 3
5)
2 6
: ;
a 7
2)
11 2
: ;
12 5
4)
6 m
: ;
c 13
6)
9 b
: .
35 5
508. Kasrlarni bo’ling:
8 8
1)
: ;
17 17
2)
a a
: ;
b b
3a a
3)
: ;
7b b
4)
c 4c 2
;
:
2d 5d
2a a 2
5)
: ;
3b bc
6)
5m 10m3
.
:
n
n2
5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish
va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan
birgalikda aniqlash.
O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming
o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish.
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;
6. Uyga vazifa ________________________
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: MISOLLAR YECHISH
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: NAZORAT ISHI №7
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: ALGEBRAIK KASRLAR USTIDA BIRGALIKDA
BAJARILADIGAN AMALLAR
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
ALGEBRAIK KASRLAR USTIDA BIRGALIKDA BAJARILADIGAN
AMALLAR
Ko’rsatilgan amallarni bajaring (518-523):
a a 1
518. 1)     2 ;
2 3 a
2)
a2  2 2 
  ;
3  a a2 
a ba b
  ;
a b 5 5
4)
ab  1 1 
  ;
a bb a
3)
 1
5) 1 : 1   ;
 a
1

6) b :  b   .
b

 1  1
519. 1) 1   : 1   ;
 a  a
b a
 1 1
3)    2  :    ;
a b
 b a
a 
a

2)  a   a   ;
b 
b

m n
 m  n 
4)    2 1 
.
n
m
m

n



2b 
 a  b 
520. 1) 1 
 2 
;
a b
 a  b 
5  a b
 6

3) 
;

 a  b a  b  a  11b
2a 
 a  b 
2) 1 
 2 
;
ab
 a  b 
3 
c
3
4)  
.

 c c  d  182c  d 
4m
 2m  1 2m  1 

521. 1) 
;
:
 2m  1 2m  1  10m  5
y 1  y2  1
2 
;
:  2

3)
y  y  2 y y  2 
1  z2
 z6

2) 
;
:
 3z  9 z  3  27 z
m  2  m 2  24
4 
.
:  2

4)
m  5  m  25 m  5 
a 2  ab  a
b 

522. 1) 2

;
a  b2  a  b a  b 
2c  d  c
cd
3) 
;


c  d  c2  d 2
 c
ab  b 2  a
b 

2) 2
;
2
a b a b a b
d c cd
 2c
4) 
.


c  c2  d 2
cd
6
a  3  4a 2  4
 a 1
 2

523. 1) 
;

3
 2a  2 2a  2 2a  2 
2
a  a 2  b2
 b

 2
2)  2
;
:
 a  ab a  b b  ab  4ab
a 2  c2 a 2  b2 
ac 

 a
3)
;
2 
a  b ac  c 
ac
c 2  ac a  b 
ac 
 2
: c
4) 2
.
2
2 
ac
a b c a 
5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish
va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan
birgalikda aniqlash.
O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming
o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish.
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;
6. Uyga vazifa ________________________
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: MISOLLAR YECHISH
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
Darsning borishi:
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
33  95
1. Hisoblang:
.
813
a 8  (b 4 ) 4
2. Hisoblang:
.
(b 2 ) 6  (a 2 ) 3  (ab) 2
3. Birhadning son qiymatini toping:
1 2 3
a b c , bunda a=-2, b=-1, c=10.
5
3
 1
4. Birhadni standart shaklda yozing: 2 ab    a 2b .
 2
4
2
 7
 9

5. Birhadlarni ko’paytiring:   a 3b 2 c 3    ab2 c  .
 15
  14

6. Ko’phadlarning algebraik yig’indisini toping:
2  7
1 

 0,5a  b    a  b   2(a  b) .
3  2
3 

1 

7. Ko’phadni birhadga ko’paytiring:  4a  x   (3x) .
3 

1

8. Soddalashtiring: 5a  (0,4a  b)  4a   a  b)  .
4

5
2
2 
4
9. Ko’phadni standart shaklga keltiring: 4abc3a  2 b 21 ac  3 ab  1 ac .
7
19
3  11 
10. Ko’phadlarni ko’paytiring: (a  b)(a  b)(a 2  b 2 ) .
5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish
va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan
birgalikda aniqlash.
O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming
o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish.
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;
6. Uyga vazifa ________________________
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: MISOLLAR YECHISH
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
1. Bo’lishni bajaring: (16a 3b 2  4a 2b 3  a 2b 2 ) : (4a 2b 2 ) .
2. Algebraik ifodaning son qiymatini toping:
3
(10a 4  15a 3 ) : (5a 2 )  18a 3 : (6a) , bunda a=  .
2
1

3. Ifodani soddalashtiring: (18a 4  21a 2 ) : (3a 2 )  5a 2a   .
a

4. Ko’phadlarni ko’paytiring: (a  2b)  (a  2b)  (a 2  4b 2 ) .
5. Hisoblang:
( 0,2) 5
.
( 0,1) 4
2
 1
6. Hisoblang:  (3)     .
 3
3
(5,2) 3
7. Hisoblang:
.
(1,3) 2
10 4
8. Hisoblang: 5 4 .
2 5
9. Hisoblang:
18 4
.
94  24
10.Birhadning son qiymatini toping:
1
x  (0,9) y 2 , bunda x=-1/2, y=10.
18
5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish
va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan
birgalikda aniqlash.
O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming
o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish.
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;
6. Uyga vazifa ________________________
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: MISOLLAR YECHISH
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: TENGLAMALARNI YECHISH
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
Darsning borishi:
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
1-misol. Quyidagi tenglamalar x ning barcha qiymatlarida o’rinli ekanligini
ko’rsating:
2-misol. Quyidagi tenglamalar teng kuchlimi?
3-misol. Quyidagi tengliklar x ning qanday qiymatida ma’noga ega emas?
Uyga vazifa:
O`qituvchi:
Ishonqulova Sh.
Maktab o`quv ishlar bo`yicha
direktor o`rinbosari:
Vohidova N.
Sana:
«___» _________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: TENGLAMALARNI YECHISH
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
2-misol. Tenglamani yeching:
2,8x  50: 3  51
2
Yechish:
51 2
2,8 x 50  ;
1 3
Javob : x30 .
2,8 x3450 ;
Mashqlar:
2 
3
4
1)5  6,6 x7 6,450 ;
3 
5
15
x84:2,8 ;
1
2)3 :0,7  x:2,4.
2
4. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor
eslatish va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda aniqlash.
O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming o’zlashtirganlik
darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish. Darsda faol qatnashgan
o’quvchilarni tilga olish va baholash;
Uyga vazifa:
O`qituvchi:
Ishonqulova Sh.
Maktab o`quv ishlar bo`yicha
direktor o`rinbosari:
Vohidova N.
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: Masalalar `yechish.
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
Darsning borishi:
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
1-masala. Dilnozadan “Yoshing nechada?” deb so’rashganda u shunday javob
berdi: “Yoshimning uchdan biriga yarmini qo’shsangiz, ukamning yoshi kelib
chiqadi. Ukam mendan 2 yosh kichik”. Xo’sh, Dilnoza necha yoshda ekan?
Yechish. Dilnozaning yoshini x deb belgilaylik, u holda ukasining yoshi x-2
da. Masalaning shartiga ko’ra quyidagi tenglamani tuzamiz:
1
1
x xx2.
3
2
Bu tenglamaning yechimi x = 12. Demak Dilnozaning yoshi 12 da, ukasiniki
esa 10 da.
Uyga vazifa:
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: QIYINLIK DARAJASI YUQORI BO`LGAN
MASALALARNI YECHISH
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
2-masala. Uchta bakda 50 litr benzin bor edi. Birinchi bakda ikkinchisiga
qaraganda 10 litr ortiq. Agar birinchi bakdan 26 litr benzinni uchinchi bakka quysak,
u holda ikkinchi va uchinchi baklardagi benzin tenglashadi. Birinchi bakda qancha
benzin bo’lgan.
Yechish: Belgilashlar kiritamiz:
x
– birinchi bakdagi benzin miqdori,
x-10
– ikkinchi bakdagi benzin miqdori,
50-x-(x-10) – uchinchi bakdagi benzin miqdori.
Masala shartiga ko’ra 26 litrni 3-bakka quysak, unda 50-x-(x-10)+26 litr
bo’ladi va u 2-bakka tenglashadi, y’ani
x-10 = 50=x-(x-10)+26
tenglamani hosil qilamiz. Uning yechimi x=32.
Ammo shartlarni tekshiraylik:
 x  0,
 x  10  0,

 10  x  30

50  x  ( x  10 )  0,

50  x  ( x  10 )  26  0
Demak javob noto’g’ri ekan. Shing uchun yechim yo’q.
3-masala. To’g’ri to’rtburchakning bo’yi 5,6 sm, eni bo’yidan bo’yining 1/7
qismiga kam. Shu to’g’ri to’tburchakninh yuzi va perimetrini toping.
Yechish. To’g’ri to’rtburchakning eni
 1  56 6 48
5,6  1       4,8 sm. Uning
 7  10 7 10
yuzi va perimetrini topamiz:
P = 2 (5,6 + 4,8) = 2 x 10,4 = 20,8 sm ;
S = 5,6 x 4,8 = 26,88 sm kv.
Mashqlar:
1) Noma’lum sonnong 0,75 qismidan 10 ni ayirib, 2,5 ga ko’paytirilsa, 162,5
hosil bo’ladi. Shu sonni toping.
2) Ikki sinf o’quvchilarining birgalikda ishlab topshiriqni 3
1
kunda bajarishi
3
mumkin. Bir sinf ikkinchisiga qaraganda ishni 1,25 marta tez bajaradi. Har bir sinf bu
ishni alohida-alohida necha kunda bajarishi mumkin?
1) Teng yonli ucburchakning asosi 8,4 sm ga teng, Yon tomoni asosidan
asosining 0,25 qismiga uzun. Shu uchburchakning perimetrini toping.
2) Yer maydoni to’g’ri to’rtburchak shaklida bo’lib, uning eni 360 m, bo’yi esa
enining 1,8 qismiga teng. 1 ga yerga 1,25 sr urug’lik kerak bo’sa, shu yer maydoniga
ekish uchun qancha urug’ kerak bo’ladi?
4. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor
eslatish va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda aniqlash.
O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming o’zlashtirganlik
darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish. Darsda faol qatnashgan
o’quvchilarni tilga olish va baholash;
Uyga vazifa:
O`qituvchi:
Ishonqulova Sh.
Maktab o`quv ishlar bo`yicha
direktor o`rinbosari:
Vohidova N.
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: QIYINLIK DARAJASI YUQORI BO|LGAN
MASALALARNI YECHISH
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
4. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor
eslatish va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda aniqlash.
O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming o’zlashtirganlik
darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish. Darsda faol qatnashgan
o’quvchilarni tilga olish va baholash;
Uyga vazifa:
O`qituvchi:
Maktab o`quv ishlar bo`yicha
direktor o`rinbosari:
Ishonqulova Sh.
Vohidova N.
Sana:
«___» _____________ 201__ y.
Sinf:
7-« » sinf
Fan:
«Algebra»
Darsning mavzusi: MASALALARNI YECHISH
Darsning maqsadi:
 ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki
ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
 tarbiyaviy (axloqiy sifatlarni shakllantirish) – ishontirish; xulqi ustidan nazorat;
faol mustaqil ishlash; mustaqil ishni bajarishda vaqtni to‘g‘ri taqsimlash;
javobgarlikni his qilish; mehnatsevarlik; yakka tartibda va guruhlarda
hamkorlikda ishlash; raqibni hurmat qilish; kelishuvchanlik; bir to‘xtamga
kelish; diqqatni jamlash; sarishtalik;
 rivojlantiruvchi (axloqiy fazilatlarni rivojlantirish) – darslik bilan ishlash;
ijodiy namuna; tahlil; taklif; xulosa; tanqidiy qarash; xususiydan umumiyga
o‘tish; umumlashtirish; nazariy, mantiqiy va analitik fikrlash; ijodiy
yondashish; ta’lim texnologiyasi elementlaridan va Internetdan samarali
foydalanish.
Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish;
umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
Darsda foydalaniladigan jihozlar:
 texnik ta’minot (kompyuter va multimediali vositalar);
 dasturiy ta’minot (kompyuter dasturlari (masalan, grafiklar chizish; shakllar
yasash; standart masala va mashqlarni yechish);
 didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
 ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy
qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
Darsning tarkibiy qismlari:
 tashkiliy qism (salomlashish; davomat; ko'rgazmali vositalarni
hozirlash);
 o’tilgan mavzuni takrorlash (blits-so’rov; uy vazifalarini tekshirish,
mustahkamlash va hokazo);
 yangi mavzuni tushuntirish;
 yangi mavzuni mustahkamlash (masala, mashqlar va mustaqil ishlarni
bajarish (ta’lim texnologiyalari elementlari yordamida));
 mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va baholash;
 xulosa va uyga vazifa.
Darsning borishi:
- 2 min.
- 10 min.
- 10 min.
- 15 min.
- 5 min.
- 3 min.
1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali
qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu
bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:
4. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir
bor eslatish va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda
aniqlash. O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish,
ulaming o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini
qayd qilish. Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;
Uyga vazifa:
O`qituvchi:
Ishonqulova Sh.
Maktab o`quv ishlar bo`yicha
direktor o`rinbosari:
Vohidova N.
Download